Chapter 1 1.1 1.2 1.3 (a)400lbft= 400lbft
4:448N
1:0lb
0:3048m
1:0ft
= 542NmJ (b)6m/s= 6m s
0:3048ft
1:0m
1:0mi
5280ft
3600s
1:0h
= 1:247mi/hJ
(c)20lb/in.2 = 20lb in.2
4:448N
1:0lb
1:0in.
2
645:210
6 m 2
= 1:37910
5 N/m 2
= 137:9kPaJ
(d)500slug/in.= 500slug in.
14:593kg
1:0slug
39:37in.
1:0m
= 2:8710
5 kg/mJ 1.4 1.5 (a)E= 1 2 (1000kg)
6 m s
2
= 18 000
kgm 2 s 2
= 18 000
kgm s 2
(m) = 18 000Nm= 18kNmJ 1© 2010. Cengage Learning, Engineering. All Rights Reserved.(Engineering Mechanics Statics 3e Andrew Pytel, Jaan Kiusalaas) (Solution Manual, For the Complete File, Download link at the end of this File) 1 / 3
(b)E= 18 000Nm= 18 000Nm
0:2248lb
1:0N
3:281ft
1:0m
= 13 280lbftJ 1.6 1.7 1.8 (a)25mm/s= 25mm s
1:0m
1000mm
1:0s
10 6 s = 25 000m/sJ (b)25 000m/s= 25 000m s
3:281ft
1:0m
1:0mi
5280ft
3600s
1:0h
= 5930mi/hJ 1.9 1.10 2© 2010. Cengage Learning, Engineering. All Rights Reserved. 2 / 3
1.11 (a)The dimensions ofx=At 2 Bvtare
[L] = [A][T
2
][B][LT
1 ][T]
)[A] = [LT
2 ]J [B] = [1](dimensionless)J (b)The dimensions ofx=Avte Bt are
[L] = [A][LT
1 ][T]e
[B][T]
[B][T] = [1] )[B] = [T
1 ]J
[L] = [A][LT
1
][T] )[A] = [1]J
1.12 3© 2010. Cengage Learning, Engineering. All Rights Reserved.
- / 3