Solutions Manual for Principles of Taxation Law 2024 By Black, Obst, Hanegbi, Jogarajan, Sadiq, Walpola, Clements, Krever (All Chapters 3-26, 100% Original Verified, A+ Grade) This is the Original Solutions Manual for 2024 Edition, All Other Files in The Market are Fake/Old Questions.No Questions for Solutions in Chapter 1 & 2. 1 / 4
1 © 2024 Thomson Reuters (Professional) Australia Limited
Principles of Taxation Law 2024
Answers to Questions
CHAPTER 3 – THE TAXATION FORMULA
Question 3.1
What is the basic income tax payable for an Australian resident individual with taxable income
for the 2023–24 income year of:
(a) $15,000?(b) $50,000?(c) $150,000?(d) $300,000?
Answer (a) Taxable income is below the $18,200 tax-free threshold; therefore no tax is payable.(b) First $18,200 → no tax payable.$18,201 to $45,000 = $26,800 x 19% = $5,092 $45,001 to $50,000 = $5,000 x 32.5% = $1,625 Therefore basic income tax payable = $6,717 (c) First $18,200 → no tax payable.$18,201 - $45,000 = $26,800 x 19% = $5,092 $45,001 to $120,000 = $75,000 x 32.5% = $24,375 $120,001 to $150,000 = $30,000 x 37% = $11,100 Therefore basic income tax payable = $40,567 (d) First $18,200 → no tax payable $18,201 - $45,000 = $26,800 x 19% = $5,092 $45,001 to $120,000 = $75,000 x 32.5% = $24,375 $120,001 - $180,000 = $60,000 x 37% = $22,200 $180,001 - $300,000 = $120,000 x 45% = $54,000 Therefore basic income tax payable = $105,667
Refer to [3.200].
Question 3.2
What is the basic income tax payable for a foreign resident individual with taxable Australian
income for the 2023–24 income year of:
(a) $15,000?(b) $50,000?(c) $150,000?(d) $300,000?
- / 4
2 © 2024 Thomson Reuters (Professional) Australia Limited
Answer (a) Tax payable = $15,000 x 32.5% = $4,875 (no tax free threshold for foreign residents).(b) Tax payable = $50,000 x 32.5% = $16,250 (no tax free threshold for foreign residents).(c) Tax payable = ($120,000 x 32.5%) + ($30,000 x 37%) = $ 50,100 (d) Tax payable = ($120,000 x 32.5%) + ($60,000 x 37%) + ($120,000 x 45%) =
$39,000 + $22,200 + $54,000 = $115,200
Refer to [3.200].
Question 3.3 Calculate the Medicare levy payable (if any) for the year ending 30 June 2024 on the following amounts for a single Australian resident taxpayer who is not entitled to the seniors and pensioners tax offset (assume the same “threshold amount” and “phase-in limit” as for the
2022-23 income year):
(a) $20,000 (b) $27,000 (c) $35,000
Answer (a) $20,000 → full exemption from Medicare levy as a low income earner (below
the “threshold amount”): see [3.60].
(b) $27,000 → reduced Medicare levy payable because taxable income below
“phase-in limit”: see [3.60].
Medicare levy payable = ($27,000 - $24,276) x $0.10 = $272.40
(c) $35,000 → Medicare levy payable = $35,000 x 2% = $700: see [3.50].
Question 3.4 Calculate the Medicare levy surcharge payable (if any) on the following taxable income amounts for a single Australian resident taxpayer who does not have private health insurance for the entire income year.
(a) $50,000 (b) $100,000
Answer (a) $50,000 → No Medicare levy surcharge payable as below the threshold of
$93,000: see [3.80].
(b) $100,000 → Medicare levy surcharge payable at a rate of 1%. Medicare levy
surcharge = $100,000 x 1% = $1,000: see [3.80].
- / 4
3 © 2024 Thomson Reuters (Professional) Australia Limited
Question 3.5 Following on from 3.4, calculate the Medicare levy surcharge payable if the individual had private health insurance for 100 days in the income year.
Answer (a) $50,000 → No Medicare levy surcharge payable as below the threshold of
$93,000: see [3.80].
(b) $100,000 → Medicare levy surcharge payable at a rate of 1% reduced for any days when the taxpayer had private health insurance.
Medicare levy surcharge = $100,000 x 1% x (365-100/365) = $726.03: see [3.80].
Question 3.6 Jill is an Australian resident for tax purposes. She has assessable income of $500,000. She has deductions of $100,000 and franking credit tax offsets of $30,000. What is Jill’s tax payable for the 2023–24 income year?
Answer • Income tax payable = (Taxable Income x Rate) – Tax Offsets: s 4-10 of ITAA 1997.
• Taxable income = assessable income less deductions: s 4-15 of ITAA 1997.
• Jill’s taxable income = $500,000 - $100,000 = $400,000.• Income tax payable = $150,667 - $30,000 (franking credits) = $120,667 See [3.120].
Question 3.7 Acme Pty Ltd has determined that its assessable income for the year is $789,000 and it has deductions of $300,000. What is Acme’s tax payable for the 2023–24 income year? Assume that Acme’s turnover is $250 million.
Answer • Income tax payable = (Taxable Income x Rate) – Tax Offsets: s 4-10 of ITAA 1997.
• Taxable income = assessable income less deductions: s 4-15 of ITAA 1997.
• Acme’s taxable income = $789,000 - $300,000 = $489,000.• Income tax payable = $489,000 x 30% = $146,700.
See [3.120].
Question 3.8 Linley is an Australian resident for income tax purposes. She has taxable income of $300,000.She has been provided with a receipt for an expense in the amount of $10,000. This expense will constitute a deduction. How much tax will Linley save for the 2023–24 income year as a result of the additional deduction?
- / 4