Complete Solutions Manual
Functions & Change
A Modeling Approach to College Algebra
FIFTH EDITION
Bruce Crauder Oklahoma State University
Benny Evans Oklahoma State University
Alan Noell Oklahoma State University
- / 4
SolutionGuideforPrologue:
CalculatorArithmetic
CALCULATOR ARITHMETIC
1.Valentine's Day: To nd the percentage we rst calculate
Average female expenditure Average male expenditure =
$72:28
$129:95
= 0:5562:
Thus the average female expenditure was 55.62% of the average male expenditure.
2.Cat owners: First we nd the number of households that owned at least one cat. Be- cause 33% of the 116 million households owned at least one cat, this number is 33%116 = 0:33116 = 38:28million.Now 56% of those households owned at least two cats, so the number owning at least two cats is 56%38:28 = 0:5638:28 = 21:44million.Therefore, the number of households that owned at least two cats is 21.44 million.
3.A billion dollars: A stack of a billion one-dollar bills would be0:00431;000;000;000 = 4;300;000inches high. In miles this height is 4;300;000inches 1foot 12inches
1mile 5280feet = 67:87miles: So the stack would be 67.87 miles high.
4.National debt: Each American owed
$12;367;728million 308million
= $40;154:96or about 40
thousand dollars.
5.10% discount and 10% tax: The sales price is 10% off of the original price of $75.00, so the sales price is75:000:1075:00 = 67:50dollars. Adding in the sales tax of 10% on this sales price, we'll need to pay67:50 + 0:1067:50 = 74:25dollars.
6.A good investment: The total value of your investment today is: Original investment+13% increase= 850 + 0:13850 = $960:50: 2 / 4
- Solution Guide for Prologue
7.A bad investment: The total value of your investment today is: Original investment7% loss= 7200:07720 = $669:60:
8.An uncertain investment: At the end of the rst year the investment was worth
Original investment+12% increase= 1300 + 0:121300 = $1456: Since we lost money the second year, our investment at the end of the second year was worth Value at end of rst year12% loss= 14560:121456 = $1281:28: Consequently we have lost $18.72 of our original investment.
9.Pay raise: The percent pay raise is obtained from
Amount of raise Original hourly pay
:
The raise was9:509:25 = 0:25dollar while the original hourly pay is $9.25, so the fraction is
0:25
9:25
= 0:0270. Thus we have received a raise of 2.70%.
10.Heart disease: The percent decrease is obtained from
Amount of decrease Original amount
:
Since the number of deaths decreased from 235 to 221, the amount of decrease is 14 and so the fraction is 14 235
= 0:0596. The percent decrease due to heart disease is 5.96%.
11.Trade discount:
(a) The cost price is9:9940%9:99 = 5:99dollars.(b) The difference between the suggested retail price and the cost price is65:00 37:00 = 28:00dollars. We want to determine what percentage of $65 this difference
represents. We nd the percentage by division:
28:00
65:00
= 0:4308or43:08%. This is the trade discount used.
12.Series discount:
(a) Applying the rst discount gives a price of80:0025%80:00 = 60:00dollars.Applying the second discount to this gives60:0010%60:00 = 54:00dollars.The retailer's cost price is $54. 3 / 4
Calculator Arithmetic 3 (b) Applying the rst discount gives a price of100:0035%100:00 = 65:00dollars.Applying the second discount to this gives a price of65:0010%65:00 = 58:50 dollars. Applying the third discount gives58:505%58:50 = 55:575. The retailer's cost price is $55.58.(c) Examining the calculations in Part (b), we see that the actual discount resulting from this series is10055:575 = 44:425. This represents a single discount of about
44:43%off of the original retail price of $100.
(d) Again, we examine the calculations in Part (b). In the rst step we subtracted35%
of100from100. This is the same as computing65%of100, so it is1000:65. In
the second step we took10%of that result and subtracted it from that result; this is the same as multiplying1000:65by90%, or0:90, so the result of the second step is1000:650:90. Continuing in this way, we see that the result of the third step is1000:650:900:95. Here the factor0:65indicates that after the rst discount the price is65%of retail, the factor0:90indicates that after the second discount the price is90%of the previous price, and so on.
13.Present value: We are given that the future value is $5000 and thatr= 0:12. Thus the present value is Future value
- +r
= 5000
1 + 0:12
= 4464:29dollars:
14.Future value:
(a) A future value interest factor of 2 will make an investment double since an invest- ment ofPdollars yields a return ofP2or2Pdollars. A future value interest factor of 3 will make an investment triple.(b) The future value interest factor for a 7 year investment earning 9% interest com- pounded annually is (1 +interest rate) years
= (1 + 0:09)
7
= 1:83:
(c) The 7 year future value for a $5000 investment is Investmentfuture value interest factor= 50001:83 = $9150: Note: If the answer in Part (b) is not rounded, one gets $9140.20, which is more accurate. Since the exercise asked you to use the results from Part (b)... and we normally round to two decimal places, $9150 is a reasonable answer. This illustrates the effect of rounding and that care must be taken regarding rounding of intermediate-step calculations.
- / 4