Solution’s Manual for Analog Fundamentals A Systems Approach 1st Edition Thomas L. Floyd David M. Buchla
Part 1: Page 1-89
Part 2: Page 90-152 1 / 4
PART ONE
Solutions to End-of-Chapter Problems 2 / 4
Chapter 1 Section 1-1
- 1
- G = R = 22kQ =45.5IlS
- The resistance of a diode decreases as the voltage increases.
3. The ac resistance at V = 0.7 V and] = 5.0 rnA is approximately:
(0.72 V -0.675 V) = 333 Q
(5.5 rnA -4.0 rnA)
- An W curve with decreasing ac resistance as voltage increases is shown in Figure 1-1.
/ / / I»(mA) VM
FIGURE 1-1
Section 1-2
5. For the sine wave given by the equation vet) = 100 sin(200 t +0.52):
(a) V = 100 V
V:Vg = (0.636)(100 V) = 63.6 V
(0 = 200 rad/s (b) v(2.0 ms) = 100 sin(200 rad/s (200 ms) +0.52 rad) = 100 sin (40.52) = 31.5 V
6. For the voltage v(t) = 100 sin (200 t + 0.52):
f = 200 rad!s = 31.8 Hz 21t rad! cycle
- 1
- 1
- f = T = 27 Ils = 37.0 Hz
T = f = 31.8 Hz = 31.4 rns
1 3 / 4
V rms 3.5 V
- V pp = 0.354 = 0.354 = 9.90 V
- Vavg = 0.636 Vp = 1.11
- Odd harmonics
V rms 0.707 Vp
10.The 5 th hannonic is (5)(500Hz) = 2.5 kHz
Section 1-3
12. For the circuit shown in Figure 1-25 (text):
( 5.6 kQ) Vrn= Vol = (12 V) 8.9 kQ = 7.55 V Rrn= 1.5 kQ + (5.6 kQ 113.3 kQ) = 3.58 kQ The equivalent circuit is shown in Figure 1-2.Rm = 3.58 kCl Vm=7.S5V~ T
FIGURE 1-2
- For the circuit in Figure 1-25 (text), Rrn = 3.58 kQ and Vrn = 7.55 V (see problem
12).For RL =
1.0 kQ:
V L = (7.55 V)( 15
- kk~) = 1.65 V
For RL = 2.7 kQ:
VL = (7.55 V)(i.i8 kk~) = 3.25 V
For RL = 1.0 kQ:
VL = (7.55 V)( lt8 ~~) = 3.79 V
- From problem 12, Rrn = 3.58 kQ and Vrn = 7.55 V
RN = Rrn = 3.58 kQ Vrn 7.55 V IN= Rrn = 3.58 kQ = 2.11 rnA
15. The load line (for Figure 1-26 of the text) crosses the y-axis at:
Vrn 15 V I SAT = R rn = 200 kQ = 75 JlA
and crosses the x-axis at:
Vco = Vrn= 15 V The load line drawn between these two points as shown. The IV curve for a 150 kQ resistor is shown in Figure 1-3.
- / 4