SOLUTIONS MANUAL
For
FUNDAMENTALS OF
CHEMICAL
ENGINEERING
THERMODYNAMICS
FIRST EDITION
KEVIN D. DAHM AND DONALD P. VISCO, JR.
Random Questions Solutions Included, Rest of the Questions Answers included in the text book chapter end. 1 / 4
1 © 2015 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
Chapter 1: Introduction
1-16) The value g = 9.81 m/s 2 is specific to the force of gravity on the surface of the
earth. The universal formula for the force of gravitational attraction is:
Where m1 and m2 are the masses of the two objects, r is the distance between the centers of the two objects, and G is the universal gravitation constant,
G = 6.674 × 10
-11 N(m/kg) 2 .
- Research the diameters and masses of the Earth and Jupiter.
- Demonstrate that F = m(9.81 m/s
- is a valid relationship on the surface of the
- Determine the force of gravity acting on a 1000 kg satellite that is 2000 miles
- One of the authors of this book has a mass of 200 lbm. If he was on the surface
2
earth.
above the surface of the Earth.
of Jupiter, what gravitational force in lbf would be acting on him?
Solution:
- Measurements obtained from different sources will vary slightly.
DEarth~ 12,742 km D Jupiter~ 142,000 km Massearth= 5.97 × 10 24 kg Mass jupiter= 1.90 × 10 27 kg
- Massearth= 5.97 × 10
24 kg RadiusEarth= 6.371 × 10 6 meters
(
) (
)
( (
)
)
- 2000 miles = 3218.68 km = 3218680 m
(
)
- / 4
Chapter 1: Introduction
2 © 2015 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
- RadiusJupiter= 66854000 m MassJupiter= 1.898 × 10
27 kg 200lbm = 90.7 kg
(
)
( (
)
)
1-17) A gas at T=300 K and P=1 bar is contained in a rigid, rectangular vessel that is 2 meters long, 1 meter wide and 1 meter deep. How much force does the gas exert on the walls of the container?
Solution:
- Bar = 100,000 Pa
( (
)
)
1-18) A car weighs 3000 lbm, and is travelling 60 mph when it has to make an emergency stop. The car comes to a stop 5 seconds after the brakes are applied.
- Assuming the rate of deceleration is constant, what force is required?
- Assuming the rate of deceleration is constant, how much distance is covered
before the car comes to a stop?
Solution:
A) (
)(
)
- / 4
Chapter 1: Introduction
3 © 2015 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
B)
( j
)
(
)
1-19) Solar panels are installed on a rectangular flat roof. The roof is 15 feet by 30 feet, and the mass of the panels and framing is 900 lbm.
- Assuming the weight of the panels is evenly distributed over the roof, how much
- The density of fallen snow varies; here assume its ~30% of the density of liquid
pressure does the solar panel array place on the roof?
water. Estimate the total pressure on the roof if 4 inches of snow fall on top of the solar panels.
Solution:
A)
(
)
(
)
B)
- / 4